Lista aktualności Lista aktualności

Ogólnopolska akcja liczenia dzików

W związku z ogólnopolską akcją liczenia dzików, w dniach 22-23 października 2016r. Nadleśnictwo Krynki przeprowadziło inwentaryzację, mającą na celu aktualne oszacowanie wielkości populacji tego gatunku i jego zagęszczenie na danym terenie.

Informacja o faktycznej liczebności dzika ma istotne znaczenie, szczególnie w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i szkód łowieckich.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zawierającą m.in. metodykę planowanej inwentaryzacji, akcja liczenia dzików odbyła się metodą pędzeń, na losowo wybranych powierzchniach próbnych, obejmujących 10% powierzchni nadleśnictwa.

Inwentaryzacja została przeprowadzona wspólnymi siłami pracowników Nadleśnictwa Krynki, Kół Łowieckich: „Cyranka", „Sokół", „Struga", „Dzik", Placówek Straży Granicznej w Krynkach i Szudziałowie, Policji w Krynkach oraz Starostwa Powiatowego w Sokółce.  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za współpracę.

W poszukiwaniach towarzyszyła nam również ekipa Telewizji TVN, która wyemitowała w „Faktach" krótki reportaż o całej akcji.