Asset Publisher Asset Publisher

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Krynki wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach

 

Wyłączenie z programu „Zanocuj w Lesie”

Nadleśnictwo Krynki informuje, że w związku z pracami związanymi z pozyskaniem drewna wyłącza na okres od 18.06.2024 r. do 31.06.2024 r.  z programu „ Zanocuj w Lesie” oddziały:  330 oraz 331 w leśnictwie Ostrów.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Krynki

„Zanocuj w lesie Krynki”

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Krynki strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru (w załączeniu)
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
 1. Wyznaczonym miejscem do rozpalania ogniska jest miejsce postojowe w oddziale 334 f.
 1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu  https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  

Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

 1. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
 2. informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
 3. czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
 1. zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
 1. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
 1. terminy polowań zbiorowych: informacja o terminach polowań zbiorowych na wyznaczonym obszarze ukaże się na stronie nadleśnictwa z chwilą przekazania jej przez dzierżawcę obwodu łowieckiego,
 1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (w załączeniu) oraz przesłanie go na adres robert.konowal@bialystok.lasy.gov.pl oraz na krynki@bialystok.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Specjalista Służby Leśnej – Robert Konował 533391059; 85 7229658

 

Nadleśnictwo Krynki przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wyznaczony obszar znajduje się w całości w strefie nadgranicznej. Przed przyjazdem proszę zapoznać się z Warunkami uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej: https://www.podlaski.strazgraniczna.pl/pod/informacje-praktyczne/warunki/40880,Warunki-uprawiania-turystyki-sportu-polowan-i-polowu-ryb-w-strefie-nadgranicznej.html