Asset Publisher
Żubr w Puszczy Knyszyńskiej
Pierwszy żubr w Puszczy Knyszyńskiej w Nadleśnictwie Krynki pojawił się w roku 1969. Był to byk, który przywędrował w okolice Sosnowika z Puszczy Białowieskiej. Pozostałych pięć osobników zostało przywiezionych również z Puszczy Białowieskiej. Żubry te stanowiły grupę założycielską wolnościowego stada przemierzającego obszar Puszczy Knyszyńskiej, zasiedlając jej część wschodnią tj. teren trzech Nadleśnictw: Krynek, Walił i Supraśla.
Żubr bez tajemnic ?
Już wiemy, policzyliśmy …
Stan populacji żubra na dzień 01.03.2016 roku wynosi 134 osobników: 42 byki, 54 krowy, 17-młodzieży oraz 21 cieląt. Takie dane zostały ustalone 01.03.2016 roku na spotkaniu w Nadleśnictwie Krynki, w którym oprócz gospodarzy uczestniczyli przedstawiciele nadleśnictw: Waliły, Supraśl, Żednia, przedstawiciele RDLP i RDOŚ w Białymstoku, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, SGGW w Warszawie.
Leśnicy od wielu lat aktywnie uczestniczą w ochronie tego gatunku. W ramach realizowanych projektów zagospodarowaniu podlegają nieużytki, łąki na które w wyniku sukcesji naturalnej powróciły drzewa i krzewy. Uproduktywnieniu podlegają turzycowiska czy trzcinowiska, powstają oczka wodne. Należy uznać to jako duży wkład w proces przywracania obecności żubra w Puszczy Knyszyńskiej.