Asset Publisher
Projekt "Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce"
Projekt jest ukierunkowany na przeciwdziałanie podstawowemu zagrożeniu dla istnienia żubra (Bison bonasus), czyli małej liczebności populacji izolacji poszczególnych stad oraz zmniejszeniu ryzyka dalszej utraty zmienności genetycznej gatunku. Dzięki dążeniu do utworzenia w regionie Polski północno-wschodniej metapopulacji żubra istnieje szansa na odbudowę pierwotnych mechanizmów naturalnej wymiany osobników pomiędzy puszczami.
Projekt "Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce" koordynowany jest przez SGGW w partnerstwie z Białowieskim Parkiem Narodowym i Nadleśnictwami: Browsk, Białowieża, Hajnówka, Supraśl, Krynki, Waliły, Żednia, Borki, Czerwony Dwór, Augustów, Płaska i Gołdap
Zdecydowana większość wolno żyjącej populacji żubra liczącej zaledwie 3 tys. osobników (1/3 w Europie, 90% w krajach UE) jest w Polsce, a więc to nasz kraj jest szczególnie odpowiedzialny za ochronę żubra. Obecność żubra bardzo pozytywnie oddziałuje na bogactwo flory i fauny terenów otwartych. Dla bezpieczeństwa całego gatunku należy dążyć do zwiększenia liczebności populacji krajowej przy powiększaniu zasięgu występowania i zwiększeniu dyspersji. Obecnie trzy wolno żyjące populacje zasiedlają północno-wschodniej część kraju. Jest to region o potencjalnie dużych możliwościach tworzenia nowych populacji. Tworzenie metapopulacji odpowiada na te potrzeby ochrony dla tej części kraju.
Oczekiwanym rezultatem projektu będzie utrzymanie 3 istniejących populacji wolnożyjących, utworzenie nowego stada w Nd. Żednia, przygotowanie terenu Puszczy Augustowskiej do wsiedlenia i ocena możliwości wsiedlenia w P. Rominckiej. Oczekiwanym rezultatem będzie również doprecyzowanie planów budowy zagrody pokazowej w Nd. Supraśl.
Celem nadrzędnym prowadzonych działań jest dążenie do utworzenia metapopulacji żubra w tym rejonie kraju, w skład której wchodziłoby co najmniej 5 populacji wolno żyjących.
więcej na stronie PROJEKTU