Wydawca treści Wydawca treści

Galeria na skraju puszcz

Jest takie miejsce, gdzie świat zatrzymanej w biegu przyrody, spoglądające ze ścian i gablot zwierzęta i owady oraz złapane w locie ptaki, sąsiadują z tętniącą życiem przyrodą. To piękne, bardzo piękne muzeum przyrodnicze. Ale nie tylko, na pewno nie.

 

Zlokalizowano tu bowiem również oszklony ul, w którym można obserwować tajemnicze, przepełnione aktywnością życie miodnych pszczół, podział ról, powstawanie miodu i pracę królowej.

             Wybudowaliśmy również wewnątrz naszej Galerii unikalne na skalę europejską Formikarium, czyli mrowisko Mrówki ćmawej, które odpowiednimi przejściami połączone jest ze światem zewnętrznym, z lasem. Specjalna szklana konstrukcja pomieszczenia na mrowisko sprawia, że możemy obserwować życie mrówek jakby w przekroju. Nad tym mrowiskiem wschodzi „Słońce", świeci coraz mocniej, aż w końcu powoli następuje zmrok. Takiego obiektu nie posiada nikt w Europie. Nikt nie wchodzi do środka mrowiska.

             Poza tym zainstalowaliśmy w Galerii jedną z 3 w Polsce, multimedialnych tablic, o nazwie „Leśny koncert", prezentującą głosy zwierząt i opatrzoną komentarzem lektora. Bogaty świat zwierząt żyjących i eksponatów, wzbogacony historią Puszczy Knyszyńskiej i gospodarki leśnej to nasza Galeria.

Prezentujemy tu również, w postaci cyklicznych wystaw twórczość artystów, dla których świat przyrody jest natchnieniem.

             Takiego miejsca, prezentującego świat przyrody, nie ma w Polsce. Jest to wprawdzie swoisty suplement muzeum przyrodniczego w Białowieży. Podobny, a przy tym jakże różny. Przede wszystkim to miejsce tętni życiem, stanowi niepowtarzalny obiekt edukacyjny i jednocześnie magnes, który już przyciąga turystów na nasze tereny. Tym bardziej, że znajduje się obok powszechnie już znanego Silvarium.

 

OTWIERAMY GALERIĘ NA SKRAJU PUSZCZ - ZAPRASZAMY

poniedziałek - piątek - w godzinach 7.00 - 15.00
sobota, niedziela i dni wolne od pracy - w godzinach 9.00 - 17.00

więcej informacji uzyskają Państwo pod numerami telefonów:
85-7229658, 533391059 lub e-mail: krynki@bialystok.lasy.gov.pl; robert.konowal@bialystok.lasy.gov.pl;

Informujemy jednocześnie, iż ogród przyrodniczo-leśny SILVARIUM udostępniamy dla zwiedzających przez cały rok od świtu do zmierzchu.