Wydawca treści
Regulaminy i informacje
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA
„SILVARIUM’’ – MIEJSCA ODPOCZYNKU
Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę mienia, utrzymania bezpieczeństwa, higieny i estetyki obiektu oraz jego otoczenia, a także zapewnienia zgodnego współużytkownika .
Przed wejściem na teren kompleksu edukacyjnego ‘’Silvarium’’ każdy zobowiązany jest do zapoznania i stosowania się do niniejszego regulaminu.
Informujemy, że w miejscach przeznaczonych do edukacji i rekreacji wystąpić mogą zagrożenia: fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne.
- OBIEKT UDOSTĘPNIANY JEST ZWIEDZAJĄCYM W GODZINACH 9.00-17.00
- Parkowanie pojazdu dozwolone jest tylko we wskazanych miejscach parkingowych.
- Ze względu na wzmożony ruch turystyczny na parkingach i drogach dojazdowych należy zachować szczególną ostrożność.
- Wnoszenie i spożywania napojów alkoholowych oraz innych używek na terenie kompleksu edukacyjnego ‘’Silvarium’’ jest zabronione.
- Wprowadzanie na teren obiektu psów bez smyczy i kagańca jest niedopuszczalne. Ze względów sanitarnych opiekunowie powinni usunąć wszelkie nieczystości pozostawione przez zwierzęta.
- Za bezpieczeństwo dzieci odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ich opiekunowie.
- Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu oczek wodnych, głazów narzutowych, pomostów, tras spacerowych znajdujących się na terenie obiektu.
- W trakcie zwiedzania zabrania się przechodzenia przez ogrodzenia, zaśmiecania, niszczenia infrastruktur, wyrywania, uszkadzania roślin, płoszenia zwierząt.
- Dopuszcza się rozpalanie ognia wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody od Nadleśniczego Nadleśnictwa Krynki.
- Handel, umieszczanie tablic reklamowych odbywać się może wyłącznie na podstawie pisemnej zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Krynki.
- Odpowiedzialność za zdrowie i mienie ponosi użytkownik korzystający z miejsc postoju, edukacji i rekreacji.
Za nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu grożą sankcje wynikające z ustawy kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1997 r. Nr 12, poz.114 z póź. zm.)
__________________________________________________________________
OGÓLNE INFORMACJE
TELEFONY ALARMOWE:
- POGOTOWIE RATUNKOWE 999 LUB 112
- STRAŻ POŻARNA 998 LUB 112
- POLICJA 997 LUB 112
- NADLEŚNICTWO KRYNKI 85 7229640; 694498299 (w dni robocze w godzinach 7.00 – 15.00)
Potencjalne zagrożenia występujące w lesie
- Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
- Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
- Drogi leśne. Mogą się po nich poruszać różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych przebiegających często po drogach leśnych, można spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w licznych grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są wtedy oznakowane stosownymi znakami, lub nie udostępnione do ruchu publicznego.
- Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
- Dzikie zwierzęta, Pajęczaki (np. kleszcze) mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
- Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodują ryzyko złamania konarów drzew a w szczególnych wypadkach wywrócenie całych drzew), (oblodzone drogi) zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
- Lasy nadleśnictwa były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich natknąć się na niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich znalezienia należy powiadomić policję, nadleśnictwo w celu zabezpieczenia terenu.
- Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
- Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.