Wydawca treści Wydawca treści

Odławianie żubrów

Czynna ochrona żubra to przedsięwzięcie składające się z wielu składowych: monitoring zdrowotny stad, dokarmianie, opieka weterynaryjna, obserwacje w terenie i stałe polepszanie warunków bytowych dla zwierząt to tylko kilka z nich. Za każdym żubrem w Polsce stoi armia weterynarzy, zootechników i leśników. Wspólna strategia programów ochrony tego gatunku uwzględnia również tworzenie nowych stad w uprzednio przygotowanych dla nich biotopach.

Ostatnie zdanie brzmi na oczywiste, proste, łatwe a wręcz przyjemne. Rozpisywania się na temat ogromu prac związanych z przygotowaniem bazy żerowej, wodopojów oraz samej zagrody adaptacyjnej nie będzie – bo tym razem zadaniem pracowników Nadleśnictwa Krynki było wytypowanie oraz odłowienie 4 osobników żubra (3 krów i jednego byka) mających stworzyć nowe stado w Nadleśnictwie Gołdap.

Jak się okazało, zorganizowanie skrzyń transportowych, ciągnika, ciężarówki, skutera śnieżnego, weterynarzy z bronią Palmera oraz zastępu ludzi z odpowiednią wiedzą to tylko początek drogi. Jako, że nikt wcześniej nie odławiał żubrów w takich warunkach jest oczywiste, że nie mieliśmy na tym polu doświadczenia. Stanęliśmy przed sporym wyzwaniem ale masa przygotowań i zgranie zespołu sprawiły, że daliśmy radę.

W piątek 19 lutego przetransportowaliśmy dwie krowy do tymczasowej zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Żednia. We wtorek, 23-go, dołączyliśmy do nich byka oraz kolejną krowę. Tu żubry poczekają aż będą już znane wyniki potrzebnych badań.

Zwierzęta są codziennie monitorowane, mają dostęp do wody i bazy żerowej. Odłów i transport zniosły dzielnie i już niebawem zostaną przetransportowane do Nadleśnictwa Gołdap.