Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 

Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności nadleśnictwa na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią pełną odpowiedzialność, a także reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz.

Nadleśniczy wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące na obszarze nadleśnictwa w szczególności ustala, wdraża i aktualizuje regulamin organizacyjny, regulamin kontroli wewnętrznej i regulamin pracy. Nadleśniczy zatrudnia i zwalnia pracowników nadleśnictwa.

Zastępca Nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej oraz doskonalenia gospodarowania zasobami przyrodniczo-leśnymi w nadleśnictwie, kieruje działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac z zakresu nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa, zagospodarowania, użytkowania i urządzania lasu oraz edukacji. Prowadzi sprawy związane ze sprzedażą drewna, obrotem materiałowym, a także dotyczące stanu posiadania, ewidencji lasów i gruntów oraz ich udostępniania. Dział ten  prowadzi i nadzoruje (w zakresie powierzonym przez Starostę) całokształt spraw związanych z gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa z obsługą systemu informatycznego Nadleśnictwa oraz całokształt spraw związanych z BHP.

Leśnictwo – kierowane jest przez leśniczego. Leśnictwo wydziela się terytorialnie, zadaniowo i w zakresie majątku dla skutecznego zarządzania leśnymi zasobami i przydzielonym mieniem oraz dla ochrony przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem.  

Jednostka do zadań szczególnych Silvarium - realizuje zadania związane z funkcjonowaniem: „Silvarium’, Galerii na skraju Puszcz oraz Ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków i ssaków „Przytulisko”.

Główny księgowy nadleśnictwa wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych nadleśnictwa. Kieruje działem finansowo-księgowym. Do obowiązków głównej księgowej nadleśnictwa należy również terminowe egzekwowanie należności i regulowania zobowiązań, a także opracowanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez Nadleśniczego, dotyczących prowadzenia rachunkowości, a w szczególności: obiegu dokumentów (dowodów księgowych), zasad przeprowadzania i rozliczania inwentaryzacji, opracowywanie i aktualizowanie regulaminu kontroli wewnętrznej nadleśnictwa oraz obiegu dokumentów w nadleśnictwie.

Dział finansowo-księgowy realizuje zadania związane z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej nadleśnictwa, kontroli poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych, prowadzi kasę nadleśnictwa, nalicza płace pracowników, analizą i sprawozdawczością finansowo-księgową.

Sekretarz kieruje działem administracyjno-gospodarczym, odpowiedzialny jest za całokształt spraw związanych z obsługą administracyjną nadleśnictwa, działalnością inwestycyjną i remontową, gospodarkę transportową. Pełni funkcję przewodniczącego komisji przetargowej do przeprowadzania postępowań wynikających z procedur zamówień publicznych.

Dział administracyjno-gospodarczy realizuje zadania wynikające z całokształtu zagadnień obejmujących pełną obsługę administracyjną nadleśnictwa, prowadzenie spraw związanych z sekretariatem nadleśnictwa, zaopatrzeniem, remontami, zakupami oraz budową środków trwałych infrastruktury nadleśnictwa, transportem i jego ewidencją, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków i budowli, podatkami lokalnymi, organizacją i realizacją zamówień publicznych, a także koordynacją spraw dotyczących instrukcji kancelaryjnej i archiwalnej.

Inżynier nadzoru realizuje zadania z zakresu kontroli wewnętrznej, innowacyjności, nadzoru nad zabezpieczeniem mienia, sprawuje kontrolę w zakresie ustalonym przez nadleśniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla pracowników PGL LP oraz innych unormowań prawnych obowiązujących w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej do zadań którego należy zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz realizację innych zadań związanych z ochroną składników mienia nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Silvarium - ogród leśny

Silvarium - ogród leśny

Angielski zoolog, ewolucjonista i filozof Henry Thomas Huxley pisał w 1865 roku: „Dla osoby nieobeznanej z sekretami przyrody, przechadzka po łonie natury jest jak zwiedzanie galerii wypełnionej cudownymi dziełami sztuki, z których dziewięć na dziesięć odwróconych jest twarzą do ściany".

 

Ten niestrudzony propagator idei Darwina, pionier kierunku ewolucyjnego w naukach zoologicznych, wskazywał niedwuznacznie, że podstawą każdego poznania, a więc i przyrody, jest wiedza.

Dla człowieka XXI wieku twierdzenie Huxley'a zdaje się być truizmem. Ale czy na pewno? Wszak wielu dalej hołduje zasadzie iż wystarczy „ogólny pogląd niezamącony szczegółami". Być może czasami nawet wystarczy, ale na pewno nie w odniesieniu do świata przyrody, którego misterium nie da się zrozumieć bez poznania mechanizmów nim kierujących.

Las, najdoskonalsza formacja natury, nie jest tu wyjątkiem. Bo chociaż niektórzy trawestując hasło z pierwszej polskiej encyklopedii autorstwa Benedykta Chmielowskiego powiadają „jaki jest las każdy widzi" to często patrząc - nie widzą, a słuchając - nie słyszą.

Jeśli jednak uzmysłowimy sobie, że las bez ludzi będzie istniał, zaś człowiek  bez lasu nie przetrwa, to zapewne zapragniemy go poznać. Warto bowiem zgłębiać wiedzę o otaczającej nas przyrodzie, uczyć się pokory i szacunku do naszego ożywionego i nieożywionego mikrokosmosu. By czyniąc ziemię sobie poddaną, nie zniewalać  jej.

„Obieżylas", będąc elementem szerszej koncepcji zintegrowanego systemu edukacji prowadzonej przez leśników, jest swoistym quasi przewodnikiem po meandrach wiedzy przyrodniczo-leśnej. Nie stroniąc od anegdot i ciekawostek wprowadza w tajemniczy świat Silvarium – niepowtarzalnego ogrodu leśnego.

Dzięki "Obieżylasowi" być może uda się Wam coś więcej zauważyć, coś więcej zrozumieć -  by potem, by potem z wzajemnością pokochać Puszczę Knyszyńską.

Las to niezwykła emanacja natury a także niemożliwy do przecenienia element życia społeczno-gospodarczego. To miejsce, gdzie człowiek uświadamia sobie znaczenie przyrody dla swego istnienia. Trudno nie zgodzić się z ks. prof. Stanisławem Ziębą, który mówi, że wraz z rozwojem cywilizacji, systemy leśne stały się przedmiotem konfrontacji ekologii i ekonomii, socjologii i aksjologii, polityki i kultury. Stały się dobrem, którego brak człowiek odczuwa jako doskwierające ubóstwo.

W tym starciu oczekiwań i możliwości, filozofii i praktyki, kluczową rolę odgrywa poznanie. Nie od dziś wszak wiadomo, że by zrozumieć, trzeba poznać nieznane, zgłębić obce, zauważyć to co z pozoru wydaje się oczywiste.

Pierwszym krokiem do wrót tajemnicy lasu jest zrozumienie konieczności zachowania porządku zawarowanego prawami przyrody i przyjęcie na siebie odpowiedzialności za przestrzeganie hierarchii wartości z nią związanych. Później pozostaje tylko chłonąć i chłonąć - wiedzę,  emocje i ponadczasowe przesłanie natury.

Jakże jednak to uczynić, gdy wokół dominuje „cywilizacja prawego kciuka", a prawie każde pojęcie niepoprzedzone samogłoską „e" postrzegane jest jako mało nowoczesne, infantylne, wręcz archaiczne, jednym słowem gorsze i gdy „wyścig szczurów" zawłaszcza czas ostatecznie unicestwiając zarówno zwycięzców jak i przegranych.

Niestety, wskazanie uniwersalnej recepty nie jest możliwe. Trudno wszak leczyć dolegliwości, na które sami dajemy przyzwolenie. Szkoda jednak czasu na jałowe dywagacje. Oto propozycja nie do odrzucenia. Skorzystajcie Państwo z niepowtarzalnej okazji, by jak w antycznym dramacie przestrzegającym zasady jedności czasu, miejsca i akcji, zagrać jednocześnie rolę widza i głównego bohatera w niekończącym się spektaklu natury w naszym ogrodzie zwanym Silvarium.

Nie jest to ogród zoologiczny, ani botaniczny – to unikalny ogród leśny. Tu, jak w czarodziejskiej soczewce, koncentrują się niepowtarzalne walory podlaskich lasów. Pokazujemy przyrodę, którą tak naprawdę, jeśli nauczycie się nie tylko patrzeć, ale i widzieć,  zobaczycie  nieopodal siebie w lesie, w śródpolnym zagajniku, a nawet w miejskim parku.

Nie dajemy Państwu do ręki przewodnika z suchymi  informacjami. Zapraszamy natomiast do wspólnej podróży przez bajeczny świat przyrody. Chcemy dzielić się emocjami, obserwacjami i wiedzą o naturze, by potem dyskretnie usunąć się w cień i zostawić Państwa sam na sam z przyrodą.

PS.  "Obieżylas" - zainteresowani mogą otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Krynki w Poczopku

 

Z uwagi na zmiany organizacyjne dotyczące funkcjonowania "Galerii" więcej informacji uzyskają Państwo pod numerami telefonów:
857229647, 728954727 (TYLKO W DNI ROBOCZE: PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 7.00 - 15.00)
lub e-mail: krynki@bialystok.lasy.gov.pl; monika.hulewicz@bialystok.lasy.gov.pl;

Informujemy jednocześnie, iż ogród przyrodniczo-leśny SILVARIUM udostępniamy dla zwiedzających przez cały rok od świtu do zmierzchu.