Asset Publisher Asset Publisher

Leśne pożytki

Lasy od zawsze dawały człowiekowi nie tylko schronienie, ale i wszelakie pożytki gwarantujące przeżycie i rozwój. Początkowo były to jagody, owoce, grzyby, miód od dzikich pszczół, mięso upolowanych zwierząt oraz zioła lecznicze. Z czasem nauczono się uzyskiwać potaż, smołę, wypalać węgiel drzewny i ściągać żywicę. Równocześnie drewno stało się niezastąpionym materiałem budowlanym i energetycznym.

 Głównym leśnym produktem w „Lasach Państwowych" jest drewno. W Nadleśnictwie Krynki rocznie pozyskujemy niewiele ponad 60.000 m3 drewna, co przy rocznym przyroście ponad 70.000 m3 gwarantuje nie tylko trwałość, ale i stały wzrost zasobności lasów. Co ważniejsze pozyskanie jest głównie efektem zabiegów pielęgnacyjnych, determinujących prawidłowy rozwój drzewostanów. Dzięki bezpośredniemu i pośredniemu zatrudnieniu w nadleśnictwie utrzymanie ma ponad 400 mieszkańców gmin Szudziałowo i Krynki. Nasza puszcza należy do najbardziej grzybnych na Podlasiu. Wiedzą o tym grzybiarze nie tylko z naszego regionu. Niektórzy powiadają nawet, że bez trudu można uzbierać całą furmankę, czy też bagażnik samochodu.


                                                  

Na szczególną uwagę zasługuje także leśna apteka, gdzie ponad 80 roślin jest tradycyjnie wykorzystywanych w ludowej medycynie.

Gospodarka łowiecka na terenie naszego nadleśnictwa prowadzona jest przez koła łowieckie. Opiera się ona na racjonalnym zarządzaniu populacjami zwierząt łownych.

Bez wątpienia informacja nie była by pełna, gdyby nie wspomnieć o pożytkach w praktyce trudnych do skwantyfikowania, ale kto wie czy nie najważniejszych. Lasy to bowiem:  niezastąpiona fabryka tlenu i jednocześnie jedyny w swoim rodzaju pochłaniacz dwutlenku węgla, korektor klimatu, a w tym niezastąpiony regulator stosunków wodnych, najlepsze miejsce do wypoczynku i inspiracji twórczych. Nie bez powodu tradycyjnym pozdrowieniem ludzi lasu jest zwrot „Darz Bór". Jednak, aby i w przyszłości lasy darzyły nas wielorakimi pożytkami, musimy wszyscy dbać o to jedyne w swoim rodzaju zielone bogactwo.